Projekt edukacyjny „Tydzień bez zabawek”

12 czerwca w przedszkolach prowadzonych przez Głogowską Fundację Rozwoju Społecznego rozpoczął się projekt edukacyjny „Tydzień bez zabawek”. Podążając za inicjatywą bawarskich pedagogów, Elke Schubert’a i Rainer Trick’a, oraz projektem „Przedszkole bez zabawek” realizowanym w 1993 r. przez przedszkole w Penzbergu,  także  pożegnaliśmy się się z klockami, autami i grami, którymi dzieci bawią się na co dzień, w zamian mając szansę nauczyć się walczyć z nudą i bezczynnością za pomocą … własnej wyobraźni.
Eksperyment został doceniony przez Unię Europejską, która uznała go za jedną z najlepszych koncepcji w zapobieganiu uzależnieniom. Eksperyment ma na celu odpoczynek od zabawek i gotowych projektów, co sprzyja rozwojowi wyobraźni, wyzwalaniu twórczego spojrzenia na problemy i wyszukiwaniu nowych rozwiązań. Przedszkolaki stają się bardziej kreatywne i samodzielne, zyskują wiarę we własne siły, a jednocześnie lepiej odnajdują się w grupie rówieśników.

Z półek zniknęły klocki, lalki, samochody…. Wbrew pozorom dzieci nie protestowały. W miejsce zabawek pojawiały się papierowe rolki, butelki, nakrętki, włóczki, plastikowe kubeczki, itp., którymi dzieci zapełniały puste przestrzenie. W ruch poszły nożyczki i taśmy klejące. Efekty były widoczne od razu. Dziecięca wyobraźnia i kreatywność jak zwykle nie zawiodły. Bardzo dziękujemy Rodzicom naszych wychowanków za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

GALERIA PSZCZÓŁKI

GALERIA KONIKI